7 Aralık 2011 Çarşamba

Çorum Demiryolu ve Hızlı Tren

Güzergahına Şehrimizin de dahil olduğu Kırıkkale-Samsun Demiryolu Hattı Projesine ilişkin son bilgiler:

Mevcut Etüd Çalışmalarında Belirlenen Güzergah:

Kaynak: wowturkey.com


Ulaştırma Bakanlığı ve DLHİ Genel Müdürlüğü"nün yatırım programında yer alan 450 km uzunluğunda olması planlanan Samsun-Ankara hızlı tren projesinin ilk etap çalışması olan Kırıkkale-Samsun Demiryolu hattı projesinin etüt ve proje hazırlıkları tamamlandı.

22 Haziran 2010 tarihinde Ankara"da gerçekleşen ihaleyi 2 milyon 591 bin lira bedelle Yüksel Proje Uluslararası A.Ş. almıştı.6 firmanın teklif verdiği ihalede 5 teklif geçerli sayıldı. Etüt çalışması tamamlanan ve projesi hazır olan projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu Çevre ve Orman Bakanlığı"na teslim edildi. Aynı zamanda herkesin merak ettiği hızlı trenin geçeceği güzergahlarda belirlenmiş oldu. Hızlı tren Samsun"un İlkadım, Canik, Havza, Kavak İlçeleri ile Amasya, Tokat, Çorum, Yozgat ve Kırıkkale İlleri ve İlçeleri sınırlarından geçecek.

"12 Nisan 2012"de projenin
bitirilmesi öngörülüyor "

12 Nisan 2012 tarihinde bitirilmesi ihale şartnamesinde yer alan Kırıkkale-Samsun Demiryolu hattı projesinin yüklenicisi konumunda bulunan Yüksel Proje Uluslararası A.Ş, hat üzerinde yapılması planlanan tüneller, köprüler, istinat duvarları gibi sanat yapıları ile istasyon tesislerinin ve demiryolunun teknik şartnamelerdeki esaslara göre projelerinin yapılması, üst yapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon projelerinin yapılmasından sorumlu olacak.Proje konusunda hızlı trenin geçeceği güzergahlarda Halkın Katılım toplantısı gerçekleştirileceği öngörülüyor.

13 Ağustos 2011 Cumartesi 12:46


Kaynak: http://www.halkgazetesi.com.tr/news_detail.php?id=29044

İLK ADIM ATILDI
Samsun-Ankara hızlı tren projesinin ilk etap çalışması olarak yapılması öngörülen 450 km uzunluğunda olacak Samsun-Kırıkkale Demiryolu hattının güzergahı açıklandı.

14 Eylül 2011 Çarşamba 
Samsun-Ankara hızlı tren projesinin ilk etap çalışması olarak yapılması öngörülen 450 km uzunluğunda olacak Samsun-Kırıkkale Demiryolu hattının güzergahı açıklandı.Ankara- Samsun arasını 2 saate indirecek olan hızlı tren projesinde son durak Samsun belirlenirken, Kavak ve Havza ilçelerinde birer istasyon oluşturulacak. 
Ulaştırma Bakanlığı ile Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü"nün yatırım programında yer alan 450 km uzunluğunda olacak şekilde inşa edilecek Samsun-Ankara hızlı tren projesinin ilk etap çalışması olarak öngörülen Samsun-Kırıkkale Demir yolu hattı projesi konusunda dün Kavak İlçesi"nde halkın katılım toplantısı düzenlendi. 
2010 yılında bakanlık tarafından demiryolu hattının etüt çalışmasının yapılması amacıyla düzenlenen ihaleyi 2 milyon 591 bin liraya almaya hak kazanan Yüksel Proje Uluslarası A.Ş yetkilileri, düzenlenen toplantıda tahminen güzergahı bilenen hızlı tren projesi konusunda halkı bilgilendirdi. Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Yozgat ve Kırıkkale illlerini kapsayacak şekilde yapılacak 450 km uzunluğunda olması planlanan Samsun-Kırıkkale Demiryolu hattının ana güzergahı 284 km uzunluğunda olacak. Bu ana hat güzergahına Yozgat Yerköy ilçesi ile Çorum"un Sungurlu ilçesi arasında 67 km uzunluğunda bağlantı hattı inşa edilecek. Aynı zamanda Amasya"nın Merzifon ve Tokat"ın Turhal ilçeleri arasında 97 km uzunluğunda ikinci bir bağlantı hattı inşaa edilecek. 
"119 tünel 64 adet köprü ve viyadük yapılacak" 
Verilerin bilgilere göre, Kırıkkale-Samsun Demiryolu, Kayaş-Yerköy demiryolu hattının yaklaşık 112. km"sin den Kırıkkale ili Delice ilçesinden başlayarak sırası ile Çorum ili Sungurlu ilçesi, Çorum Merkez ilçe, Çorum Mecitözü ilçesi, Amasya Merzifon ilçesi, Samsun Havza İlçesi, Samsun"un Kavak İlçesinden geçerek Samsun"un merkezinde sonlanacak. Ayrıca Yozgat-Yerköy bağlantı hattında ise, Yerköy Sivas demiryolu hattının 186.km"sinden başlayarak Yozgat Merkez ilçe ve Çorum ili Boğazkale ilçesinden geçerek Çorum Sungurlu ilçesinden Kırıkkale-Samsun hattının yaklaşık 68. km"sinden ana hatta bağlanacak. Amasya Turhal bağlantı hattında ise, Kırıkkale Samsun hattının 189 ile 191. km"leri arasında yer alan Merzifon istasyonundan ayrılarak, Amasya ili Suluova ilçesi ve Amasya merkez ilçelerinden geçerek Tokat"ın Turhal ilçesinde sonlanacak. 97 km uzunluğunda yapılacak bağlantı hattının 27.km"sine kadar kadar çift hat, ayrıca 27 km"sinde ise tek hat rehabilitasyonu olacak şekilde inşa edilecek.119 adet tünelin, 64 adet köprü ve viyadüğün ayrıca Çorum, Sungurlu, Merzifon, Havza ve Kavak olmak üzere toplamda 5 adet istasyonun olacağı sistemin inşaatında, 38 milyon metreküplük yarma ve 19 milyon metreküplük dolgu işleminin gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 

"Derebahçe son durak olacak"
İşte hattın geçeceği 450 km uzunluğunda olması planlanan güzergah;Kırıkkale ili Delice ilçesi Baraklı köyü, Amasya ili Merzifon ilçesi Balgöze, Çaybaşı, Kamışlı, Saraycık, Sarıbuğday, Yeşil ören, Orta ova köyleri, Kayadüzü beldesi, Amasya ili Suluova ilçesi Armutlu, Cürlü, Çayüstü, Kurnaz, Salucu, Uzunoba, Harmanağılı köyleri, Amasya Merkez köyleri Boğazköy, Fındıklı, İpekköyü, Kapıkaya, Kayabaşı, Ovasaray, Aksalur, Damudere, Karaçavuş, Kızoğlu, Yeşildere köyleri, Yozgat ili Yerköy ilçesi Karacaahmetli, Hacıosmanlı köyleri, Yozgat Merkez Örencik, Söğütlüyayla, Aydoğan, Karalar köyleri, Çorum ili Sungurlu ilçesi Gafurlu, Beşdam, Karakaya, Kırankışla köyleri, Çorum Merkez, Narlık Salman, Kalehisar, Kiranlık, Sapa, Hamdi, Sazdeğirmeni, Sarımbey, Çayhatap, Yenice, Bozboğa, Ömerbey, Bayat, Ahmediye, Kuşsaray köyleri, Çorum Mecitözü ilçesi Çiftli, Gökçebel, Pınarbaşı köyleri, Çorum Boğazkale İlçesi Örenkaya, Evci Beldesi, Tokat Turhal ilçesi Samurçay, Sütlüce köyleri ve Tokat Merkez, Samsun Havza ilçesi Merkez Çeltek, Paşapınarı, Mısmılağaç, Tuzla, Karageçmiş, köyleri, Bekdeğin Beldesi, Samsun Kavak İlçesi, Çukurbük, Kayabaşı, Doruk, Karadağ, Üçhanlar, Kuzulan, Muratbeyli, Dura , Yukarıçirişli, Aşağıçirişli, Tatarmuslu, Tabaklı, Kurşunlu, Germiyan, Güneyce köyleri ve Samsun"un Canik İlçesi Kaleboğazı, Demirci köyü ve Merkez Derebahçe mahallesi son durak olacak.
"2018"de sistem işletmeye alınması planlanılıyor" 

Öte yandan hazırlık çalışmaları devam eden Etüt çalışmaları sonrasında Samsun-Kırıkkale Demiryolu hattının ÇED raporu hazırlanıp bakanlığa sunulacak.Daha sonrasında hattın yapım iahelesi gerçekleştirilecek.Samsun ile Ankara arasını iki saate indirecek projenin 2018"de işletmeye alınması planlanılıyor.
Zekeriya FIRAT


Demiryolu 2017’de


Kırıkkale-Samsun Demiryolu Projesi halkın katılımı toplantısında demiryolunun Çorum'dan geçeceği muhtemel güzergah ile ilgili bilgiler verildi. Toplantıyı Vali Yardımcısı Hacı Osman Ebiloğlu, bazı daire müdürleri ve vatandaşlar izledi. Toplantıya katılım düşük oldu.

TSO Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda güzergah bilgisini projenin ÇED Raporu çalışmalarını yürüten DLS Mühendislik adına Çetin Çakır verdi.


Çetin Çakır'ın verdiği bilgilere göre projenin ana hattını oluşturan Kırıkkale Samsun Demiryolu;Kayaş-Yerköy demiryolunun yaklaşık 112+200. kilometresinden Kırıkkale Delice ilçesinden başlayarak sırası Çorum'un Sungurlu ilçesi, Çorum merkez, Mecitözü ilçesi, Amasya'nın Merzifon ilçesi, Samsun'un Havza ilçesi ve Kavak ilçesinden geçerek Samsun il merkezinde sonlanıyor.


Yerköy bağlantı hattı; Yerköy-Sivas demiryolunun 186+500. kilometresinden Yozgat'ın Yerköy ilçesinden başlayarak sırasıyla Yozgat il merkezi ve Çorum'un Boğazkale ilçesinden geçerek Sungurlu'da Kırıkkale-Samsun ilçesinin 68+800. kilometresine bağlanıyor.


Amasya-Turhal bağlantısı ise; Kırıkkale-Samsun hattının 189. kilometre ile 191. kilometresi arasında yer alan Merzifon istasyonundan ayrılarak Amasya Sulova ilçesi ve il merkezinden geçerek Tokat Turhal ilçesinde sonlanıyor.

 

Çorum'daki güzergah


Demiryolu, Amasya istikametinden Çorum il sınırlarına girdikten sonra belli bir mesafe Çorum-Samsun karayoluna paralel seyredip, daha sonra Çomar Barajı'nın kuzeyinden geçil il merkezinin etrafından dolaştıktan sonra Akkent Mahallesi'ndeki (TOKİ) Sevgi Evleri'nin önünden Organize Sanayi Bölgesi istikametine devam ediyor.


Demiryolu hattı Sungurlu ilçesinin 125 metre kuzeyinden, Arifegazili beldesi merkez, Sungurlu Gafurlu köyünün 625 metre kuzeyinden, Beşdam köyünün bin metre güneydoğusundan, Karakaya köyü merkezinden, Kırankışla Köyü’nün 800 metre güneydoğusundan, Çorum merkez Narlık köyünün 500 metre kuzeyinden, Kalehisar köyünün750 metre güneyinden, Kiranlık köyünün 900 metre kuzeybatısından, Sapa köyünün 625 metre kuzeyinden, Hamdiköy’ün 125 metre kuzeyinden, Sazdeğirmeni köyü merkezi, Sarımbey köyünün 250 metre kuzeyinden, Çayhatap köyünün 250 metre güneyinden, Yenice köyünün 825 kilometre güneyinden, Bozboğa köyünün 850 metregüneydoğusundan, Çorum merkez, Ömerbey Köyü merkez, Bayat köyünün 875 metre güneydoğusundan, Ahmediye köyünün 125 metre kuzeyinden, Kuşsaray köyünün 500 metre güneyinden, Mecitözü Çitli köyünün 375 metregüneyinden, Gökçebel köyünün 375 metre kuzeyinden, Pınarbaşı köyünün bin metre kuzeyinden geçerek Merzifon’a ulaşıyor.


Yozgat-Yerköy bağlantı hattı ise; Yerköy’den sonra Boğazkale ilçesi Örenkaya Köyü’nün 50 metre kuzeyinden, Evci Beldesi’nin 125 metre kuzeyinden ve Sungurlu ilçesine bağlı Salman köyünün 375 metre batısından geçerek Sungurlu yakınlarında Samsun-Kırıkkale hattına bağlanıyor.

 

İstasyon OSB'de


Toplantıda verilen bilgilere göre güzergah üzerine toplam 5 adet istasyon kurulacak. Bu istasyonlardan Sungurlu ve il merkezi olmak üzere iki tanesi Çorum'a kurulacak. İl merkezine kurulacak olan istasyonun OSB yakınlarında bir bölge olduğu bildirildi.

 

Proje takvimi


Toplantıda verilen bilgilere göre halen devam etmekte olan ÇED aşamasında bulunan fizibilite ve proje çalışmalarının Nisan 2012’de tamamlanması öngörülüyor.

Proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından acele kamulaştırma çalışmaları başlayacak. İhale ise 2013 yılında gerçekleştirilecek.

20132’te ihalenin gerçekleştirilmesinin ardından inşaat çalışmaları başlayacak. Çalışmaların 2017 yılında tamamlanması bekleniyor. Yani Çorumlular, 2017 yılında hızlı tren ile seyehat etmeye başlayacaklar.

 

Projenin teknik detayları


Demiryolunun hızlı trene altyapısıyla inşa edileceğini belirten Çakır, 14,5 metre genişliğe sahip olan demiryolu için yer yer 60 metre genişliğinde kamulaştırma çalışması yapılacağını aktardı.

284 kilometre uzunluğa sahip olması beklenen hat üzerinde 54 adet köprü ve viyadük, 21 adet tünel ve 5 adet istasyon kurulacak. Yolcu treni 250 kilometre/saat, yük treni ise 80 kilometre/saat hızla ilerleyecek.Gelişmeleri takip etmeye ve hemşehrilerimizle paylaşmaya devam edeceğiz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder